BOLU KAFKAS DERNEĞİ
2006 | TEMMUZ
......................................................................ANASAYFA....DERNEGIMIZ....MESAJLAR....MESAJYAZ....İLETİŞİM
DUNYA CERKES BIRLIGI
KAFKAS DERNEKLERI FED. NART MİTİLOJİSİ
GENÇLİK KOMİSYONU
KAFKAS CUMHURİYETLERİ
ÇERKESLERİN TARİHİ
ÇİZGİLERLE ÇERKESLER
ÇERKES MUTFAGI
ÇERKESLERDE SOSYAL HAYAT
ÇERKES İSİMİLERİ
ETKINLIKLERIMIZ
GUNCEL
"Bir ihtimal daha var"

DUYURULAR
...


DUYURULAR
...


NSoft Haber v1,5
 
  Abhazya'da Demircilik
 Psıne Dergisi - Nalçik
Meremkul Larise
Çeviri: Atalık Rafet
kafkasfederasyonu.org

Dumanla, ağır işçiliğin yorduğu oğlu eve gelince, «matbaada çalışırken – sayfalara resimler yaparak, aydınlık bir odada oturuyordun» – diyerek annesi arasıra dertleniyordu. Oğlu şimdiki yaptığı işlerle uğraşmayı, daha Sohum Üniversitesi’nin grafik bölümünde okumaya başladığı ilk yıllarda kafasına koymuştu.

Üniversite yıllarından önce, zaten Dzidzariye Taymurazın düşünceleri gün..

Ekleme Tarihi:02.01.2009

Devam

 
 
  Abhazya Devlet Başkanı Bagapş’ın Yeni Yıl Kutlama Mesajı
 Değerli Vatandaşlarım!

2008 yılını bitiriyoruz.
2008 yılı, dünya için zor bir yıl (artık yıl) olarak belirtilmesine rağmen Abhazya için mutlu bir yıl oldu.

İki ana hedefe ulaşıldı. Abhazya Cumhuriyeti topraklarının bütünlüğü ve bağımsızlığı, kan kaybı yaşanmadan sağlandı. Bu hedeflere ulaşmak için Abhazlar asırlardır mücadele ettiler, bu ideal uğruna vatandaşlarımız, cezalandırıldılar, öldürüldüler!

Ülkemizin tarihi kaderinin gerçekleşmesine açık..

Ekleme Tarihi:02.01.2009

Devam

 
 
  Hadise'ye Eurovision'da başarılar
 Belçika’da katıldığı pop yarışmasında yıldızı parlayan daha sonra çıkardığı single´larla Avrupa’da büyük beğeni kazanan Hadise bu yıl EUROVISION’da Türkiye’yi temsil edecek.

Sivaslı Çerkes bir ailenin kızı olan Hadise’ye bu önemli sınavında da başarılar diliyoruz.

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU..

Ekleme Tarihi:02.01.2009

Devam

 
 
  Gülcan Altan'dan 'hormonsuz' albüm
 Değerli sanatçımız Gülcan Altan'ın yeni albümü "Gülümser" çıktı. Adıgece bir albüm de çıkarmayı hedefleyen, bu yıl Adıgey Cumhuriyeti'nde yapılan Kültür Festvali'ne federasyonumuzu temsilen katılarak söylediği şarkılarla büyük beğeni toplayan sanatçımıza başarılar diliyoruz.

Sabah gazetesinde Bülent Denli'nin Albüm için yaptığı yorumu ekte okuyabilirsiniz.

Gülcan Altan'dan 'hormonsuz' albüm

Her derde deva bir ses duydunuz mu hiç? 'Caz' söyleyen, 'flamenko' i..

Ekleme Tarihi:02.01.2009

Devam

 
 
  Adıgey en temiz bölgelerden biri
 Maykop/Ajans Kafkas - Bağımsız Ekolojik Derecelendirme Ajansı (NERA), Adıgey'i 2008’de Rusya'nın ekolojik açıdan en başarılı bölgelerinden biri ilan etti. 89 bölge arasında yapılan değerlendirmede hava ve su kirliliği, medyanın ekolojiye verdiği önem, ticaretin ekolojik şeffaflığı gibi kriterler esas alındı. Sonuçlara göre, Kuzey Kafkas cumhuriyetlerinden Adıgey tüm Rusya bölgeleri arasından ikinciliği aldı. İnguşetya 17, Dağıstan 46, Karaçay-Çerkes 57, Kuzey Osetya 81, Krasnodar Kray 86, Stav..

Ekleme Tarihi:02.01.2009

Devam

 
 
  'Abhazya açıklarında beş Gürcü casus uçağı avlandı'
 Sohum/Ajans Kafkas - Rusya’nın son dönemlerde Abhazya karasularında beş Gürcü casus uçağını düşürdüğü öne sürüldü.
Abhazya kıyılarında devriye gezen Rusya’nın Karadeniz Filosu’na bağlı savaş gemilerinin 200 metre kadar yaklaşan Gürcü insansız keşif uçaklarını vurduğu kaydedildi. Abhazya bölgesinde en son uçak düşürme haberi mayısta gelmişti. Mayıs 2008’e kadar birkaç ay içinde Abhazya hava sahasına girip de düşürülen uçak sayısı yedi olarak verilmişti. 'Yeysk' adlı Rus gemisinde görev yapa..

Ekleme Tarihi:01.01.2009

Devam

 
 
  Rusya'nın İslam ülkeleriyle ilişkileri Çeçen'e emanet
 Moskova/Ajans Kafkas - Çeçen parlamentosunun Rusya Federasyon Konseyi’ndeki temsilcisi Ziyad Sabsabi, Konsey’in Dış ilişkiler Komitesi üyesi oldu. Sabsabi komitede Rusya’nın İslam ülkeleriyle ilişkilerinden sorumlu olacak.

2012’ye kadar bu görevde kalacak olan Sabsabi’ye biçilen görev İslam Konferansı Örgütü üyeleri dahil tüm Arap ülkeleriyle ilişkiler kurmak ve var olan ilişkileri geliştirmek.

Sabsabi Çeçen başkan Ramzan Kadirov’a gönderdiği yeni yıl mesajında da Çeçenya..

Ekleme Tarihi:31.12.2008

Devam

 
 
  Krasnodar ve Adıgeler kültür işbirliğinde
 Krasnodar/Ajans Kafkas - Adıgey ve Krasnodar Kray’ın sanatçıları ortak kültürel faaliyetler yürütmek üzere işbirliğine gidiyor.

Kuban ve Adıgey’ın sanatçıları Krasnodar Kray'ın merkezi Krasnodar'da işbirliğine yönelik bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre her iki bölgenin sanat ekipleri, 2009’da ortak kültürel etkinlikler düzenleyip festivallere birlikte katılacak. Önümüzdeki aylarda Adıgey’in iki büyük tiyatro grubunun da aralarında bulunduğu sanat toplulukları Krasnodar’da t..

Ekleme Tarihi:31.12.2008

Devam

 
 
  Bagapş, AB'ye kırmızı çizgileri gösterdi
 Sohum/Ajans Kafkas - Britanya’nın Tiflis Büyükelçisi Denis Keefe, ağustostaki savaşın ardından Gürcistan’da görev AB gözlemcileri ile BM misyonunun Abhazya’ya sokulması talebiyle Sohum’un nabzını yokladı.

Keefe’yi kabul eden Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ise Batılı diplomata iki mesaj verdi: Abhazya bağımsız bir devlet ve buraya Gürcistan’ın bir bölgesi gibi gelmeyin. Abhazya bağımsız bir devlet burada AB gözlemcilerin işi yok.

Abhazya hükümeti basın sözcü ..

Ekleme Tarihi:31.12.2008

Devam

 
 
  VLADİMİR PUTİN; ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA LİDERLERİNE "YENİ YIL" KUTLAMA MESAJI GÖNDERDİ..!
 30/12/2008. Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir PUTİN, dünya'nın çeşitli ülke devlet başkanı ve başbakanlarına yeni yıl kutlama mesajı gönderdi. 30 Aralık Salı günü Rusya Federasyonu Başbakanlık Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Vladimir PUTİN; Abhazya ve Güney Osetya Devlet Yöneticilerine de yeni yıl kutlama mesajı gönderdi.

Vladimir PUTİN'in Abhazya Devlet Başkanı Sergey BAGAPŞ'a göndermiş olduğu kutlama mesajında "geçtiğimiz 2008 yılı Abhazya tarihi için çok önemli bir..

Ekleme Tarihi:30.12.2008

Devam

 
 
  Lavrov: "Hedefimiz Abhazya ve G. Osetya'da barış ve istikrarın sağlanmasıdır"
 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un; 29 Aralık pazartesi günü "Vesti" kanalında yapmış olduğu söyleşide "Gürcistan, Medvedev ve Sarkozy tarafından, Güney Osetya'da barışın sağlanması amacı ile yapılan anlaşmaya bağlı olarak, kışlalarında bulunan askerlerini geri çekme kararına uymuyor" dedi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Fransa Devlet Başkanı Nikolay Sarkozy; 12 Ağustos 2008'de Moskova Anlaşması planına göre Rus ordusunun Gürcistan topraklarından çıkması, A..

Ekleme Tarihi:30.12.2008

Devam

 
 
  Hey koca dünya koca sepetin balı!
 Psıne Dergisi No: 4. 2008
Tsıpıne Aslan
Ц1ып1ынэ Аслэн
Çeviri Atalık Rafet
kafkasfederasyonu.org

"…Dünya yerle bir olacağı zaman, iki arı – bey arı ile erkek arı Merise'nin kol ağzından içeri girip saklanırlar. Tekrar her şey düzelip yerli yerine oturunca saklananlar vızıldayarak dışarıya uçarlar. İşte bu günkü bizim arılarımız onlardan töremedir."
Adıge mitolojisinden aldım.

Değişi..

Ekleme Tarihi:29.12.2008

Devam

 
Sayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47


bkd@bolukafkasdernegi.org